Wystawa fotografii studentów Katedry Fotografii Łódzkiej Szkoły Filmowej

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wystawę fotografii studentów Katedry Fotografii Łódzkiej Szkoły Filmowej

Zanurzając się w głąb siebie

Oktawian Jurczykowski, Julia Klewaniec, Szymon Kobusiński, Dorota Kozieradzka, Agata Puławska, Agata Wieczorek
Kurator: Tomasz Komorowski


Wernisaż:

14 maja 2021, godz. 19:00
ODA, ul. Dąbrowskiego 5, Piotrków Trybunalski

Wystawa czynna do 20.06.2021 r.


Przed wernisażem – o godz. 18:00, zapraszamy na otwarte spotkanie dla uczniów szkół średnich z profesorem Katedry Fotografii Łódzkiej Szkoły Filmowej Tomaszem Komorowskim – kuratorem wystawy.


28 maja 2021 r. o godzinach 18:00 i 19:00 zapraszamy na oprowadzenie kuratorskie po wystawie. Czas trwania ok. 45 minut, koszt 2 zł od osoby.


Ostatni rok dał się nam wszystkim mocno we znaki. Nasze dotychczasowe życie zmieniło się. Odizolowanie od codziennych bezpośrednich spotkań ze znajomymi, przyjaciółmi, a często z rodziną ograniczone do kontaktów poprzez media elektroniczne przeorganizowało nasze relacje z ludźmi. Staliśmy się jeszcze bardziej zakładnikami komputerów, telefonów komórkowych, portali społecznościowych, wszelkich komunikatorów internetowych. W sposób zasadniczy dotyczy to artystów, którzy pracując często w samotności, to jednak efekt twórczy pracy chcą skonfrontować bez pośrednictwa mediów elektronicznych i ekranów z odbiorcami, widzami, słuchaczami ich sztuki. Ci z artystów, którzy pracowali w zespołach utracili jeszcze więcej wskutek pandemii, nie tylko w przyziemnym zakresie niemożliwości zarobkowania.

Twórczość studentów pokazywana na wystawie jest częściowo wynikiem takiej izolacji. Prace nie pokazują dalekich wypraw na inny kontynent, nie pokazują obcych nam światów. Są skoncentrowane na spojrzeniu do własnego wnętrza. Przeżywanie i dokumentowanie tego co dzieję się w Nich w czasie przymusowego zamknięcia od świata zewnętrznego. Ten zewnętrzny świat pokazuje się w tych pracach, ale tylko poprzez namysł, przepracowanie problemu, skoncentrowanie się na tym jak odczuwają i jak chcą dać wyraz ważnym i istotnym dla nich problemów, a nie fizyczną obecność w innym świecie. Należy spojrzeć na te prace przez pryzmat Ich przeżywania współczesnego świata i Ich samym. To ważny głos w dyskusji nad przyszłością, którą sami będą budować dla siebie. Cieszy mnie Ich wrażliwość i nieuciekanie od obrazowania własnym językiem wizualnym problemów z jakimi mają do czynienia codziennie, o których chcą mówić poprzez sztukę.

prof. Tomasz Komorowski

Wystawę można również obejrzeć online w formie wirtualnej wycieczki.